Życie studenckie

Życie studenta obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, nie tylko bowiem w chwile ...


Względy ekonomiczne

Dla dużej rzeszy absolwentów szkół średnich najistotniejsze w wyborze przys...


Ważne wybory

Duża ilość młodych osób posiada wieloletnie marzenia o konkretnym zawodzie ...


Ukończenie studiów

Ukończenie studiów to przełomowy moment w życiu każdego studenta – poważ...

Darmowe szczepionki refundowane to alternatywa dla osób ubogich

Etapy poszukiwania pracy

Poszukiwanie pracy można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich często j...


Jakich specjalistów szuka się dziś na rynku pracy?

Rynek pracy stale się zmienia, więc zmieniają się i wymagania wobec pracowni...


Strata pracy może być korzystna

Dla wielu z nas utrata pracy to koszmar, osobisty dramat i powód do zamartwiani...


Czy to koniec świata

Wypowiedzenie z pracy to dla jednych koniec świata. Niespłacony kredyt, kolejn...

Poszukiwanie pracy można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich często jest pomijany, ale to niezwykle ważny etap, czyli analizowanie własnych potrzeb oraz dokładne analizowanie rynku. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej właściwie pracy potrzebujemy, jakie są nasze oczekiwania i wymagania, na co jesteśmy w stanie się zgodzić, na przykład na wyjazdy służbowe, a na co nie, na przykład na pracę w nocy. Analiza rynku z kolei obejmuje odpowiedzenie sobie na pytanie, kogo obecnie potrzeba na rynku. Może warto się przekwalifikować? Spróbować czegoś nowego? W momencie poszukiwania pracy wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyszedł idealny moment na pójście na swoje, założenie własnej firmy. Read more...

Rynek pracy stale się zmienia, więc zmieniają się i wymagania wobec pracowników, jakich obecnie się poszukuje. Można jednak znaleźć kilka cech wspólnych, jakie pojawiają się w oczekiwaniach wobec kandydatów w ogłoszeniach o pracę. Dziś pracodawcy poszukują przede wszystkim osób kompetentnych, który wiedzą, co robią i jak robić to najlepiej. Wykształcenie jest bardzo ważne, ale jeszcze wyżej cenione są umiejętności, które posiada dany kandydat. Ponadto, pracodawcy poszukują dziś ludzi chętnych do pracy, wykazujących duże zainteresowanie tym, co robią. Jakie jeszcze cechy cenią pracodawcy? Na pewno odpowiedzialność, sumienność, umiejętność dobrej organizacji pracy własnej, ale również pracy w zespole. Read more...

Dla wielu z nas utrata pracy to koszmar, osobisty dramat i powód do zamartwiania się. Zgodnie z koncepcjami psychologii rozwojowej, zaraz po stracie pracy odczuwamy wiele negatywnych emocji: złość, gniew, rozżalenie, rozpacz, strach i lęk o przyszłość. Później pojawia się w nas nadzieja, przychodzi faza mobilizacji sił, kiedy to zaczynamy walczyć o nowa posadę. Intensywne poszukiwania i wysyłanie wielu CV to znaki rozpoznawcze tej fazy. Bezrobotny traktuje ten stan jako przejściowy uspokajając siebie i innych słowami: niedługo znajdę pracę lub już coś prawie mam, tylko czekam na odpowiedź. Czasami w tej euforii naprawdę szybko udaje się znaleźć ciekawe zajęcie, ale bywa również tak, że początkowy zapał słabnie wraz ze sprawdzaniem wciąż pustej skrzynki mailowej czy wpatrywaniem się w uparcie milczący telefon. Wtedy przechodzimy w fazę rozpaczy, jesteśmy rozżaleni, że nasze starania poszły na marne, pojawia się poczucie beznadziejności, rośnie frustracja i rozgoryczenie z obecnego stanu. Bezrobotny wciąż powtarza, że do niczego się nie nadaje, że jest dla rodziny ciężarem. Wyjście z tej fazy jest bardzo trudne, ale konieczne jest pogodzenie się z tym stanem i przystosowanie do bezrobocia.

Read more...

Wypowiedzenie z pracy to dla jednych koniec świata. Niespłacony kredyt, kolejne wydatki, małe dzieci na utrzymaniu, chora mama, samochód zakupiony na raty: to wszystko są problemy z jakimi musi się mierzyć osoba bezrobotna. Są one wtedy podwójnie trudne. Owszem, utrata pracy to naprawdę spory problem, ale nie jest to kłopot, z jakim nie można sobie poradzić. Jeśli żyjemy w związku zawsze można liczyć na wsparcie tej drugiej osoby. W przypadku życia w pojedynkę, można poprosić o pomoc bliskich, rodzinę, przyjaciół. Niezależnie od naszego stanu cywilnego należy jednak zastanowić się, co zrobić z naszym bezrobociem.

Read more...

Staż jest to taka forma pracy, która polega na zdobywaniu wiedzy już w konkretnym miejscu pracy. Jeśli to oczywiście wiedza w dużej mierze praktyczna. Staże są płatne lub bezpłatne. Ważne jest również to, że stażysta nadal ma status bezrobotnego. Staż może być oczywiście wynagradzany w formie pensji. Zdarzają się jednak również staże bezpłatne. Bardzo dobrą okazją do zdobycia nowych doświadczeń jest staż zawodowy z urzędu pracy. Aby ubiegać się o taki staż, należy spełniać kilka warunków. Mogą się o niego ubiegać studenci, którzy ukończyli 25 rok życia i absolwenci, którzy ukończyli studia wyższe, ale od uzyskania dyplomu nie minął jeszcze rok.

Read more...

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę to dla przyszłych pracowników i kandydatów prawdziwa męczarnia. Nie wiedzą, jak się zachować, jak dobrze odpowiadać na pytania. Często zaczyna się już od stroju: po prostu nie mają pojęcia, jak się ubrać! Ponadto należy bezwzględnie wystrzegać się trzech podstawowych błędów. Pierwszy z nich to bycie nienaturalnym, udawanie kogoś innego. Taki sztuczki i taka wyjdą na jaw, jeśli dostaniemy ta pracę, lepiej być sobą, nie udawać osoby idealnej, ponieważ zdaniem pracodawcy idealni możemy być właśnie my, ale bez tej maski, którą wkładamy przed wejściem do gabinetu rekrutera.

Read more...
Pierwszoklasista

Każdy kilkulatek w pewnym momencie swojego życia przeżywa niezwykle stresujący, ale zarazem fascynujący dzień, jakim jest pierwszy dzień szkoły. Dla pierwszoklasisty oraz jego rodziców i opiekunów jest to bardzo ważny dzień, do którego odpowiednio wcześniej czyni się przygotowania. Należy przeprowadzać z dziećmi mającymi pójść do szkoły rozmowy na ten temat, przygotować je do tej ważnej w ich życiu zmiany. Do tej pory bowiem życie kilkulatka było beztroskie – przedszkole, wieczne zabawy. Należy przedstawić w rozmowie jak wyglądają lekcje, jak trzeba się zachowywać, co dziecko będzie w szkole robić. Dzięki temu pierwszoklasista będzie chociaż częściowo przygotowany i świadomy zmian, jakie go czekają.

Niewątpliwie może się okazać, że w pierwszych dniach szkoły mogą nastąpić pewne problemy z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu i dostosowaniem do nowej sytuacji, dużą rolę jednak odgrywa tutaj czas oraz rozmowy z dziećmi. Po kilku dniach a na pewno tygodniach wszystko powinno dojść do normy i dziecko powinno z chęcią chodzić do swojej pierwszej klasy.

 

 

Zobacz podobne:
Problemy z nauką
Trudności z nauką są powszechne wśród uczniów z różnych szkół. Problematyczne mogą być różne przedmioty, zarówno humanistyczne jak i przyrodnicze czy ścisłe.
Szkoły jako placówki edukacyjne
Wielu młodych osób narzeka, że nie lubi chodzić do szkoły. Co w szkole najbardziej nie podoba się uczniom? Młodzi ludzie deklarują, że jest to wczesne wstawanie, nudne
Jak wybrać studia?
Maturzyści to osoby dziewiętnastoletnie, dorosłe, które stoją u progu dorosłego życia. Trudnym wyborem, z jakim muszą się zmagać jest wybranie kierunku studiów, czyli d

Komputery w edukacji

Jest wiele sposobów na to, aby wykorzystywać komputery w edukacji. Zastosowani...


Informatyzacja szkół

Coraz większa ilość placówek oświatowych inwestuje w komputery oraz inne sp...

Tematy

Problemy z nauką

Trudności z nauką są powszechne wśród uczniów z różnych szkół. Problematyczne mogą być różne przedmioty, zarówno humanistyczne jak i przyrodnicze czy ścisłe.

Kłopoty często sprawia język polski, a dokładniej ortografia i pisanie wypracować czy innych prac. Dziecko czy nawet licealista nie może poradzić sobie z zapamiętaniem reguł ortograficznych. Na początku należy oczywiście wykluczyć dysgrafię i dysleksję. Po fachową poradę warto wybrać się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie dziecko zostanie profesjonalne zbadane przez pedagoga i psychologa.

Read more...
Szkoły jako placówki edukacyjne

Wielu młodych osób narzeka, że nie lubi chodzić do szkoły. Co w szkole najbardziej nie podoba się uczniom? Młodzi ludzie deklarują, że jest to wczesne wstawanie, nudne lekcje, odpytywanie przy tablicy i sprawdziany. Zadaniem nauczycieli jest więc takie podjecie do nauczania, aby młodzież wyniosła z lekcji jak najwięcej, aby każde 45 minut było inne, interesujące i zachęcało do nauki. Sprawdziany z kolei powinny być tak skonstruowane, aby sprawdzały realną wiedzę, a nie to, czy dana osoba ma szczęście, jak na przykład w wypadku testów. Zadaniem nauczyciela jest również takie sprawdzanie wiedzy, aby nie stresować ucznia, ale sprawdzić, czy regularnie przyswaja zadany materiał. Odpytywanie przy tablicy powinno odbywać się w przyjaznej atmosferze, aby młody człowiek jak najmniej się denerwował. Read more...

Jak wybrać studia?

Maturzyści to osoby dziewiętnastoletnie, dorosłe, które stoją u progu dorosłego życia. Trudnym wyborem, z jakim muszą się zmagać jest wybranie kierunku studiów, czyli dalszej drogi edukacji. Wiele młodych ludzie nie wiem, jak zabrać się do wyboru studiów. Jest na to kilka sposobów. Pierwszy z nich to pójście rodzinną drogą. Praktykuje się to w wielu rodzinach, tworząc pewien rodzaj tradycji. Z takimi praktykami spotykamy się często w rodzinach lekarzy, prawników, ale również aktorów czy muzyków. Wiele rodzin decyduje się również na familijny biznes, który później mają przejąć dzieci, więc siła rzeczy młody człowiek powinien wybrać taki kierunek studiów jak rodzice lub pokrewny, aby znać się na tym, czym zajmuje się firma. Drugim sposobem wybrania kierunku studiów jest to, jaki zawód gwarantuje absolwentowi przyszłość, czyli dobrą pracę, która pozwoli mu się utrzymać. Maturzyści szukają rankingów, z których mogą się dowiedzieć, jakie kierunki są naprawdę przyszłościowe.

Read more...
Szkoły średnie

Po ukończeniu trzyletniego gimnazjum, młody człowiek może zdecydować, gdzie chce się dalej uczyć. Jest kilka rodzajów szkół ponadgimnazjalnych. Są to licea, technika oraz zasadnicze szkoły zawodowe. Liceum może być z kolei ogólnokształcące lub profilowane. Można wybrać również licea plastyczne, muzyczne i inne szkoły artystyczne. Nauka w liceum trwa trzy lata. Po jej zakończeniu młody człowiek przystępuje do egzaminu dojrzałości. W liceum kształcenie obejmuje blok przedmiotów podstawowych jak również kierunkowych, zgodnie z profilem klasy. Liceum ogólnokształcące również może posiadać wewnętrzne profile klas, ale nie są one wypisane na świadectwie. Po prostu w programie kilka przedmiotów jest ujętych w bardziej rozbudowanym programie i mogą być one zdawane na maturze na poziomie rozszerzonym. Jest również wiele typów liceów profilowanych. Często wybierane są licea chemiczne, spożywcze, socjalne, o profilu administracyjnym, mechanicznym czy transportowym. Z kolei nauka w technikum obejmuje cztery lata i kończy się dwoma egzaminami: egzaminem dojrzałości orz egzaminem zawodowym. Można uczyć się w technikum różnych zawodów.

Read more...
Żłobek

Żłobek, czyli miejsce dla tych, którzy nie umieją jeszcze mówić.
Niektórzy do elementów naszego systemu szkolnictwa zaliczają także żłobki. Są to instytucje, w których najmłodsze dzieci, czyli te które nie mogą iść do przedszkola, gdyż nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia. Rodzice decydują się na żłobek z różnych względów. Posyłają oni swoje dzieci do niego na przykład dlatego, że matka musi wrócić już do pracy, bo kończy się jej urlop macierzyński, a w domu nie ma nikogo, kto mógłby zająć się maleństwem. Czasami matka zmuszona jest wrócić do pracy, bo inaczej pracodawca ją zwolni, a w dzisiejszych czasach jedna pensja to stanowczo za mało, by zapewnić godne życie całej rodzinie. Niekiedy także, żadna z dwóch babci nie może zająć się maleństwem, gdyż sama pracuje, albo jest schorowana, lub po prostu rodzice mieszkają samodzielnie z dala od teściów i dziadków.

Read more...
WF

Jednym słowem tragedia jak można zauważyć jakie pustki świecą szczególnie na licealnych salach gimnastycznych. Okazuje się, że coraz większej części młodzieży po prostu się nie chce ćwiczyć na tak "beznadziejnych zajęciach" jakim jest w-f. Tylko dlaczego nikt nie potrafi zrozumieć, że jest to bardzo istotna sprawa. Ruch to zdrowie. Przecież przez tyle lat było to wpajane do ich głów. Lewe zwolnienia czy ciągłe zapominanie stroju to niestety norma na zajęciach z wychowania fizycznego? Jak zatem namówić młodzież do ćwiczenia? Do tego aby o siebie dbali? Z chłopakami nie ma jeszcze takiego problemu ale niestety u dziewczyn jest to coraz częściej. Dlatego społeczeństwo powinno się zastanowić co zrobić aby to zmienić.

Read more...
Technikum

Do niedawna technikum i nauka w nim kojarzone było z osobami, którym nie udało się dostać do liceum. Do technikum szli uczniowie, którzy byli za inteligentni do szkoły zawodowej, jednak z powodu małej ilości punktów nie przyjęto ich do liceum, lub z różnych względów nie poradziliby sobie oni w nim. W technikum jednak obowiązuje ten sam program edukacyjny i pedagogiczny co i w liceum, a jedynym ułatwieniem, według niektórych uczniów, nauczycieli oraz rodziców, jest łagodniejsze traktowanie uczniów i mniejsze wymagania względem pozyskiwanej wiedzy. Tak było do niedawna. Jednak z czasem, kiedy otworzyły się granice, w Polsce coraz trudniej było o pracę, a każdy kto choć trochę znał język wyjeżdżał za granicę, wzrosła ranga techników.

Read more...
Szkolna przyjaźń

Przyjaźń potrafi przetrwać z czasów szkoły.Niby się mówi, że szkolna przyjaźń, a także miłość pozostaje do końca w naszej pamięci? Jednak czy jest to prawda? Fakt przyjaźń w okresie dojrzewania jest bardzo istotną i ważną sprawą. Bardzo dobrze jest posiadać przyjaciela na którym możesz polegać w każdej nieprzewidzianej sytuacji. Ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiesz co się może wydarzyć, i zawsze warto mieć przy sobie bliską Ci osobę. Jednak nawet i z tym trzeba uważać. W szkole też nie jest tak kolorowo. Należy zwracać uwagę na to z kim się przystaje, bo później takim się stajesz. Niestety bardzo łatwo jest wpaść w nieodpowiednie towarzystwo z którego później bardzo trudno wyjść. Mianowicie nigdy nie wiesz na kogo trafisz w nowej szkole czy w nowej klasie. Dlatego należy bardzo pod tym względem uważać.

Read more...
Szkoła zawodowa

Szkoła zawodowa, czyli praktyczna nauka zawodu i zarobek.
Większości rodziców nie stać, aby ich dzieci uczęszczały do renomowanych liceów, techników, nawet tych państwowych nie mówiąc już o prywatnych. Nie chodzi tutaj o koszty związane z opłata czesnego, ale opłatami jakie należy ponosić w związku z odpowiednim ubiorem, korepetycjami, wycieczkami, czy też zajęciami dodatkowymi. Czasami wybór szkoły nie jest związany z pieniędzmi, ale ze zdolnościami i talentami, jakie dziecko posiada. Może ono na przykład nie przejawiać chęci do nauki, natomiast może być uzdolnione manualnie- robótki ręczne, szycie, rzeźbiarstwo, malarstwo-, może także mieć zdolności kucharskie lub smykałkę do elektryki czy samochodów.

Read more...
Szkoła podstawowa

Szkoła podstawowa, czyli coraz więcej obowiązków na małych barkach.
Od tego roku do szkoły podstawowej pójdą także sześciolatki. Jest to pomysł dla niektórych całkowicie niedorzeczny. Sześciolatek to jest jeszcze małe dziecko, ono nie potrafi się jeszcze skupiać przez dłuższy czas, a już na pewno nie potrafi usiedzieć spokojnie przez czterdzieści pięć minut trwania lekcji. Dzieci te powinny się uczyć bawiąc, dlatego nie powinno się ich przykuwać do ławek. Takie dziecko to wulkan energii, ono chce biegać, bawić się, malować, rysować, a nie pisać w zeszycie to co pani każe. Inną rzeczą jest ciężki plecak, jaki zostanie włożony na ich małe i nieukształtowane jeszcze w pełni plecki. Książki, podręczniki, przybory szkolne, zeszyty to wszystko może ważyć nawet do piętnastu kilogramów, a to stanowczo za dużo dla naszych pociech.

Read more...
Sytuacja materialna

Często bywa tak, że w szkole panuje podział - na bogatszych i biednych, zamożnych i mniej zamożnych, lepszych oraz gorszych. Nowa bluza, lepszy piórnik, markowy plecak i drogie spodnie- dzieci umieją rozpoznać tego, kto ma więcej pieniędzy. Tak jak w świecie dorosłych tak i w świecie dzieci panuje podział na tych bogatszych i biednych a co za tym idzie lepszych i gorszych. Podział taki panuje nie tylko w podstawówce, ale także w szkołach średnich i gimnazjach. Osoby, których nie stać na kosmetyki, markowe ubrania czy też drogi plecak są po prostu wyśmiewane, szykanowane. Skąd się wzięła taka mentalność? Czy status materialny rzeczywiście decyduje o wartości drugiego człowieka??? Osoby mniej zamożne, z wielodzietnych rodzin często boją się chodzić do szkoły z obawy, że zostaną wyśmiane i odtrącone. Interwencje nauczycieli i rodziców dają jednak krótkotrwały efekt.

Read more...
Ściąganie

Czy ściąganie na klasówkach może być dobre? Ile razy byliśmy przyłapani na szkolnym ściąganiu. Ile razy pani krzyczała "minus jeden, proszę sobie wpisać". Jednak może ściąganie jest potrzebne? Tyle razy ile każdy z nas ściągał na biologii czy historii nie da się nawet zliczyć. Ale zauważmy, że ściąganie uczy. Uczy czegoś czego nawet najlepszy nauczyciel nie nauczy, a mianowicie. Jak zostać cwanym w życiu. Fakt ściąganie to naganne zachowanie, ale wychowuje nas. Niestety na świecie nie jest łatwo. I należy sobie jakoś z tym radzić. I tego właśnie nas uczy ściąganie, jak sobie poradzić z pewnymi problemami. Przede wszystkim uczą odwagi i sprytu. Bo przyznajmy sobie sobie szczerze, ściągać też należy się nauczyć. Nie jest to bardzo wychowawcze, i praktycznie przedstawia brak strupów.

Read more...
Różnice

Każdy człowiek jest inny, inność budzi zaś powszechne zainteresowanie i ciekawość, niekoniecznie pozytywne… XXI wiek to czas, kiedy do szkół uczęszczają nie tylko Polacy, ale także obywatele innych krajów, o innym kolorze skóry czy mówiący innym językiem. Budzą oni powszechne zainteresowanie wśród młodych uczniów. To, czym różnią się od innych ludzi może być powodem wyśmiewania się oraz przezwisk… nie jest to miłe. Potrzeba trochę czasu, aby dzieci przyzwyczaiły się i zaakceptowały osobę o odmiennym kolorze skóry itd. Dla dzieci niepełnosprawnych chodzenie do normalnej szkoły może być także uciążliwe. Nie są oni koniecznie akceptowani, dzieci nie rozumieją „inności”, coś innego jest dla nich gorsze i nie jest w normie. Są bezpośrednie, czym czasem sprawiają ból i cierpienie.

Read more...
Przemoc

Niestety także szkoła nie jest miejscem wolnym od przemocy. Tu też niestety zdarzają się zjawiska pobicia. Szkoła jest miejscem, jak każde inne. Są tam silniejsi i słabsi, mocniejsi i mniej mocniejsi. Nierzadkim zjawiskiem jest również przemoc, agresja itd. Ofiarami przemocy stają się zwykle najmłodsi uczniowie, którzy nie umieją się bronić, osoby, które w jakiś sposób się wyróżniają np. jąkające się lub takie, które nie znalazły akceptacji u większości uczniów. Agresorami są uczniowie silni, którzy już zwykle podpadli w szkole i nie mają już zbyt dobrej reputacji. Mogą być nimi także zwykli uczniowie znudzeni szkolną rzeczywistością i szukający jakichś lepszych wrażeń.  Do przemocy szkolnej dochodzi zwykle na przerwach lub po lekcjach w miejscach, których nie kontrolują zwykle nauczyciele. Zwykle uczniowie wyciągają pieniądze, kanapki itd. Mogą także zastraszać, że jeżeli dany uczeń coś doniesie może to się źle dla niego skończyć itd.

Read more...
Przedszkole

Na całym świecie najmłodsze dzieci mogą spędzać czas w przedszkolach. Są to instytucje opiekuńczo- wychowawcze, do których mogą uczęszczać dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola jest nie noszenie przez nie pieluch- w przedszkolu nie ma aż tylu opiekunek, żeby zajmować się każdym dzieckiem osobno, poza tym zmiana pieluch u kilkunastu maluchów zajmuje bardzo wiele czasu i nie ma go wtedy na zabawę i aktywne spędzanie czasu. W przedszkolu dzieci poznają literki, uczą się czytać i liczyć, uczą się spędzać czas z innymi, bawić się, dzielić zabawkami i rozwijają swoje talenty. Rozwijają swoją koordynację ruchową poprzez różnego rodzaju gry i zabawy związane z bieganiem i gimnastyką, rozwijają motorykę , wyobraźnie i pamięć. Dzieci w przedszkolu uczą się zachowań społecznych, działania w grupie, a także dobrych obyczajów i zachowań.

Read more...
Pierwszoklasista

Każdy kilkulatek w pewnym momencie swojego życia przeżywa niezwykle stresujący, ale zarazem fascynujący dzień, jakim jest pierwszy dzień szkoły. Dla pierwszoklasisty oraz jego rodziców i opiekunów jest to bardzo ważny dzień, do którego odpowiednio wcześniej czyni się przygotowania. Należy przeprowadzać z dziećmi mającymi pójść do szkoły rozmowy na ten temat, przygotować je do tej ważnej w ich życiu zmiany. Do tej pory bowiem życie kilkulatka było beztroskie – przedszkole, wieczne zabawy. Należy przedstawić w rozmowie jak wyglądają lekcje, jak trzeba się zachowywać, co dziecko będzie w szkole robić. Dzięki temu pierwszoklasista będzie chociaż częściowo przygotowany i świadomy zmian, jakie go czekają.

Read more...
Nowy w klasie

Częstym zjawiskiem są przeprowadzki a co za tym idzie dzieci zmieniają miejsce edukacji, uczęszczają do nowych klas i szkół. Dla dzieci przeprowadzka oraz zmiana szkoły jest niezwykłym stresem. Porzucają nie tylko miejsce, gdzie spędziły większość swojego życia, ale także swoich przyjaciół, z którymi się niezwykle zżyli. Nowa szkoła oznacza nowy stres, nowe znajomości, nowych ludzi i środowisko. Nie każdemu dziecku łatwo idzie przyswajanie się do nowego miejsca nauki… dla niektórych może być to niezwykła trauma i może zacząć nagłą zmianę w charakterze i zachowaniu dziecka- żywiołowy i energiczny chłopiec stanie się nagle cichy i zamknięty w sobie. Należy pamiętać, że nowy w klasie budzi typowe zainteresowanie, każdy jest ciekawy, kim jest.

Read more...
Narkotyki

Każdy z nas słyszał o narkotykach, dealerach nimi handlującymi, także na terenie szkoły. Uczniowie nie mają większego problemu z ich kupnem. Każdy z nas łudzi się, że zjawisko narkotyzmu nas nie dotyczy, że jesteśmy od niego wolni i co za tym idzie nasze dzieci również. Mylimy się. Niestety narkotyki są bardzo łatwo dostępne i są w zasięgu każdego, po mimo, ze jest to niezgodne z prawem. Dealerzy narkotykowi nie muszą być obcą osobą, mogą być jednym z uczniów szkoły, do których uczęszcza wasze dziecko.
Narkotyki według wielu uczniów znacznie ułatwiają naukę, dają lepsze efekty, poprawiają pamięć oraz koncentrację, poza tym odprężają, odstresowują i poprawiają samopoczucie.

Read more...
Mundurki

Zmora czy przyjaciel? Niestety w rzeczywistości zostaje nam to pierwsze. Tak każdy się cieszył na myśl o mundurkach. Uczniowie sobie już wyobrażali sceny jak z amerykańskich filmów. A rodzice cieszyli się z kończącym się problemem mody w szkole. Niestety rzeczywistość dosięgła dosłownie wszystkich. Mundurki okazały się okropne, brzydkie, źle uszyte i ogólnie nie zadawalające społeczeństwo. Dlaczego właściwie tak się stało? Było tyle chętnych do chodzenia w tych uniformach. Reklamy w gazetach czy nawet pokazy mody. Niestety nic się nie zmieniło. Uczniowie całkowicie olewają ten strój. Traktują go jako zwykłą ścierkę do wycierania podłogi, często nawet w tym nie chodzą. Okazało się, że po paru latach działalności owych ubrań, szkoły zaczęły się pośpiesznie wycofywać.

Read more...
Moda

Kto to widział, aby czternastolatki malowały się prostowały włosy w damskich toaletach? Z takim oburzeniem pytają się wychowawcy rodziców na wywiadówkach. No właśnie jest to niemożliwie aby dziewczyny, które dopiero co dojrzewają zachowywały się w tak nieodpowiedzialny sposób. Zatem jak to możliwe. No niestety świat telewizji, Internetu, a także prasy uświadamia młode dziewczyny aby się malowały a także stroiły do szkoły. Jednym słowem głupota. Jak to możliwe? Dlaczego damskie toalety w szkołach gimnazjalnych są całe wymalowane od pudru czy błyszczyków? Dlaczego społeczeństwo tak zmienia nastolatki. Albo inaczej, dlaczego nastolatki tak się zmieniają dla społeczeństwa? co chcą przez to udowodnić? Przecież jest to wiadome, że dziewczyna, która przed chwilą co skończyła legendarne 13 lat tak się zachowuje?

Read more...
Liceum

Liceum, czyli miejsce dla inteligentniejszych dzieci.
Od dawna uważano, że szkołę podstawową powinni ukończyć wszyscy, a inne szkoły przeznaczone były dla bogatszych i zdolniejszych dzieci. każde dziecko, które bardzo dobrze się uczyło i wyrażało chęć kontynuacji nauki, mogło liczyć na wsparcie państwa w postaci licznych stypendiów. Kiedyś prawie każdy kto ukończył liceum mógł zostać nauczycielem w szkole, a tym samym rozpocząć pracę i samu się utrzymywać. Nie były to na początek wielkie pieniądze, ale wystarczały na najpilniejsze potrzeby i można było jeszcze pomóc rodzinie na wsi. Obecnie po reformie szkolnictwa, która miała miejsce w 1999 roku, licea są trzyklasowe, a nauka w nim, zresztą tak jak i miało to miejsce do tej pory, kończy się egzaminem maturalnym.

Read more...
Kształcenie

W dzisiejszych czasach posiadanie wysokiego wykształcenia jest niezbędne, aby być branym pod uwagę podczas walki o pracę. Każdy człowiek, nawet ten niebędący specjalistą od zjawisk społecznych, jest w stanie zauważyć zmiany w poziomie wykształcenia ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Jeszcze nasi babcie i dziadkowie, mimo że nieustępujący nam inteligencją, byli ogromnie zadowolenia z posiadania na przykład dyplomu technika. Jednak w XXI wieku to nie wystarcza. Nawet przeciętnych sił elokwencji młodzieniec stara się o przyjęcie do grona studentów. Wykształcenie wyższe staje się bowiem standardem, które według pracodawcy powinien posiadać niemalże każdy. Osiągnięciem na miarę tytułu magistra sprzed kilkunastu lat jest aktualnie tytuł doktorancki.

Read more...
Ja się boję

Dzieci niestety odczuwają strach przed nieznanym. To normalne. Powinnaś przygotować swoje dziecko do nowego wyzwania. Zauważasz, ze Twoje dziecko bardzo przejmuje się, ze niedługo Pójdzie do nowej szkoły, ze pozna nowe kolegów i koleżanki, ze nie pójdzie już nigdy więcej do przedszkola, tak, jak robiło to wcześniej. Boi się, ze nie podoła nowym obowiązkom, ze nie poradzi sobie z nauką i nie będzie lubiane przez dzieci. Po prostu śmiertelnie boi się i stresuje. Twoim obowiązkiem jest przyswojenie mu i wytłumaczenie rzeczywistej sytuacji, w jakiej się znalazło. Spokojnie wytłumacz mu jego nowe obowiązki, zapewnij, ze na pewno mu się uda, ze Ty sama będąc w jego wieku to przezywałaś a kiedy poszłaś do pierwszej klasy wszystkie lęki zniknęły.

Read more...
Gimnazjum

Zbieranina charakterów, typów ludzkich, osobowości i zachowań.
Gimnazja zostały powołane do życia poprzez reformę, która miała miejsce w 1999 roku. Są one bardzo źle oceniane zarówno przez samych uczniów, jak i nauczycieli i rodziców. Psychologowie alarmują, że zbieranina charakterów, osobowości i zachowań to mieszanka wybuchowa, która kiedyś musi narobić wielu szkód. Po pierwsze dzieci, które zostały wyrwane ze swojego naturalnego środowiska, które doskonale znały i dobrze się w nim czuły, często nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Najgorzej jest z dziećmi, które pochodzą ze wsi, a do gimnazjum muszą dojeżdżać do miasta.

Read more...

Odwiedziny

Content View Hits : 185370

Online

Szukajka

Copyright ©  ewiko.com.pl